Dåbsgudstjeneste

 

Man kan selv vælge hvilken én af sognets kirker, man ønsker at benytte til barnedåb. Den traditionelle barnedåb finder sted i søndagens højmesse, men det er også muligt at få sit barn døbt ved en særlig dåbsgudstjeneste, der finder sted om lørdagen.

I Simeons kirke er der dåbsgudstjeneste den første og tredje lørdag i måneden kl.11

I Sankt Johannes Kirke er der dåbsgudstjeneste den anden og fjerde lørdag i måneden kl.11.

En dåbsgudstjeneste varer ca.30-40 min.

Man skal kontakte kirkekontoret eller en af sognets præster, hvis man er interesseret i at få sit barn døbt en lørdag.

Se mere info om dåb, klik her

Næste gudstjenester

07

jun
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Poul Heden Friis

07

jun
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

07

jun
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

14

jun
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

14

jun
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

14

jun
søndag
14:00-15:00

Højmesse på DGB

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

21

jun
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

21

jun
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

21

jun
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

28

jun
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

28

jun
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

28

jun
søndag
14:00-15:00

Højmesse i DGBs kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

30

jun
tirsdag
14:00-15:00

Nadvergudstjeneste i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

05

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

05

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

05

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

12

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

12

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

12

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

19

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

19

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Jeppe Carsce Nissen

19

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

26

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

26

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

26

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

02

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

02

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

02

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

09

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

09

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

09

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

16

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

16

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke8

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

16

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

23

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

23

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

23

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

30

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

30

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

30

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

06

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

06

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

06

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

13

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

13

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

13

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

20

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

20

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

20

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

27

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

Næste gudstjenester

07

jun
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Poul Heden Friis

07

jun
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

07

jun
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

14

jun
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

14

jun
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

14

jun
søndag
14:00-15:00

Højmesse på DGB

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

21

jun
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

21

jun
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

21

jun
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

28

jun
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

28

jun
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

28

jun
søndag
14:00-15:00

Højmesse i DGBs kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

30

jun
tirsdag
14:00-15:00

Nadvergudstjeneste i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

05

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

05

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

05

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

12

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

12

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

12

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

19

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

19

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Jeppe Carsce Nissen

19

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

26

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

26

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

26

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

02

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

02

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

02

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

09

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

09

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

09

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

16

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

16

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke8

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

16

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

23

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

23

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

23

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

30

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

30

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

30

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

06

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

06

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

06

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

13

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

13

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

13

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

20

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

20

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

20

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

27

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis